78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Eman (82.99.129.160) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol

>Miroslav Jakuš - HAiDA (e-mailem)
>při použití acetonu (vřele doporučuji) trvá 20
>sekund (obsedá-li včelstvo pouze plodiště).

Výrobce vyvíječe udává v návodu dobu expozice 30 vteřin pro 1 nástavek s 6-10 plásty 39x24 a výkonem vyvíječe nad 1.5 ml/min. To znamená, že je to hodnota minimální.

Aceton používat jen když to jinak nejde při nízkých teplotách. Doporučoval bych ohřívač vzduchu "patent Honzy Jindry" (viz jeho stránky). S acetonem je potřeba mít na nose respirátor (cena asi 800 Kč)

Není na škodu si přečíst dobře návod, případně si absolvovat kurz v DOle, otestovat si výkon vyvíječe a vůbec nespoléhat na podobné rady pochytané z luftu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12015


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Včelař z Prahy (62.141.24.1) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol

Respirátor nebo masku je potřeba používat vždy, i když je nosným médiem voda. Největším problémem není ten aceton ale léčivo, které nese. Díky velikosti kapek aerosolu prochází v plicích velmi rychle do krve.
Využívání různých ohřívačů neřeší vůbec nic. V období, kdy lze používat normálně vodu jde zpravidla taky fumigovat. Pokud se dostanu ohřevem vyvíječe do nižších teplot než je okolo 5 stupňů, tak mi sice vyvíječ nezamrzne ale včelstvo je již v zimním chomáči a aerosol se mezi ně nedostane. V případě použítí acetonu se chomáč rozruší a včely při snaze odvětrat aceton rozšíří léčivo po celém úle.

Další neopomenutelnou nevýhodou vody je tronásobná doba na ošetření. To nemusí připadat člověku s pěti včelstvy mnoho, ale pokud si uvědomí, že ZO ošetřuje od 100 do 500 včelstev, tak v krajním případě je to o deset hodin čistého času více.

Ještě na konec, tady nedoporučuji nějaké experimenty, je potřeba se řídit návodem výrobce léčiv a přístroje.

Včelař z Prahy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12016


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Eman (82.99.129.160) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol

Včelař z Prahy:
>je již v zimním chomáči a aerosol se mezi ně nedostane. V případě použítí acetonu se chomáč rozruší a včely při snaze odvětrat aceton rozšíří léčivo po celém úle.
--------------

A to jsi příteli vyčetl kde? Já mám jiné informace. Včely musí dýchat a vzduch s aerosolem se právě do zimního chumáče dostane. Máš pravdu, že respirátor je vhodný i při aerosolování s vodou. Ale mě dělal zdravotní problémy právě aceton. Přežít se to ale dá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 12018


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu